تبلیغات
 girlsgeneration-9 - نکاتی برای خرید انواع مبلمان راحتی

نكته كاربردی: مبل تختخواب شو برای خانه‌های نقلی ما كه ممكن است هرزگاهی ‌مهمان‌هایی برای شب ماندن در خانه‌مان داریم، بسیار كاربرد دارد. اما باید یادتان باشد كه به خاطر دومنظوره بودن این مبل‌ها باید در انتخاب جنس‌شان بسیار دقیق باشید؛ اول اینكه روكش مبل بهتر است به‌راحتی دربیاید و قابل شست‌وشو باشد و نكته دوم بررسی اسكلت اصلی مبل‌های تختخواب‌شوست. اگر قرار است مبل روزی حداقل دو بار باز و بسته شود، بدنه آن باید به‌قدری مقاوم و محكم باشد كه بتوان مدت زیادی از آن استفاده كرد. بهترین اسكلت‌ مبل‌های تختخواب‌شو از جنس فلز است.

نکاتی برای خرید انواع مبلمان راحتی

راهنمای خرید مهم‌ترین عنصر هر خانه مبلمان‌هایی كه قرار است محل آرامش ما باشند.

همان‌قدر كه خیلی از ما نمی‌توانیم حتی یك روز با نداشتن یك گوشی اسمارت‌فون سر كنیم، خانه‌هایمان هم دچار تحول اساسی نسبت به خانه‌های پدر و مادرهای‌مان شده‌اند؛ تحولی كه حالا بیشتر از 10 سال است باعث شده نتوانیم كمتر خانه‌ای را بدون مبلمان تصور كنیم.

گرچه كلمه مبلمان شامل همه عناصر موجود در یك اتاق پذیرایی یا نشمین می‌شود ولی ما و شما خوب می‌دانیم كه وقتی از مبلمان حرف می‌زنیم از یك ست یا مجموعه‌ای از مبل حرف می‌زنیم كه قرار است تنها و مهم‌ترین عنصر محل نشستن در خانه‌های‌مان باشد؛ محلی كه بیشتر لحظه‌های‌مان در خانه را روی آنها می‌گذرانیم و اگر دوست‌شان نداشته باشیم و موقع نشستن روی‌شان احساس راحتی نكنیم، خانه‌مان یك خانه دوست‌داشتنی نخواهد بود.

پس اگر در فكر تغییر بخشی یا همه مبلمان خانه‌تان هستید یا حس می‌كنید مبلمان‌تان چیزی كم دارد به نكات این راهنمای خرید دقت كنید تا در خانه‌تان روی مبل‌هایی بنشینید كه دل‌تان نخواهد آنها را به این زودی‌ها عوض كنید.

نکاتی برای خرید انواع مبلمان راحتی

فقط راحتی مهم نیست
قبل از خرید
این موضوع كه اندازه مبل‌ خانه باید متناسب با اندازه فضایی باشد كه قرار است مبل‌ها را در آنجا بچینیم، موضوع آنقدر باشد مهمی است كه اگر موقع خرید فراموشش كنید به محض ورود مبل به خانه حتما گرفتار خواهید شد. اگر در خانه‌ كوچكی زندگی می‌كنید باید به این موضوع تناسب بیشتر دقت كنید چون هر چند سانتی‌متر اضافه در یك خانه كوچك باعث می‌شود كه بعد از چیدن مبل‌ها جایی برای رفت و آمد نداشته باشید.

مبل‌هایی كه دسته‌های بزرگی دارند برای خانه‌ها و فضاهای نشیمن یا پذیرایی بزرگ‌تر و مبل‌هایی كه جمع‌وجور‌ترند برای نشیمن‌های كوچك یا خانه‌های كوچك مناسب هستند. حواس‌تان به اندازه ورودی خانه هم باشد؛ مبلی نخرید كه نتوانید آن را از در خانه یا راهروی منتهی به اتاق نشیمن‌تان رد كنید.

موضع مهم بعدی هم كارآیی مبل‌هاست. قبل از خرید مبل باید بدانید قرار است آن را در اتاق پذیرایی یا نشیمن قرار دهید یا گوشه یك اتاق كار یا مطالعه. مسلما شكل و جنس مبلی كه قرار است رویش لم بدهید و تلویزیون تماشا كنید با مبلی كه قرار است در اتاق پذیرایی بگذارید، متفاوت است.

اگر فكر می‌كنید، یكی دو سال آینده خانه‌تان را عوض خواهید كرد و دوست ندارید مجبور به تغییر مبل‌های‌تان هم شوید تا می‌توانید مبل‌های «سبك» بخرید؛ مبل‌هایی كه در جابه‌جایی آنقدر بزرگ و سنگین نباشند كه غیرقابل حمل شوند. برعكس اگر خانه‌تان را به این زودی‌ها عوض نمی‌کنید می‌توانید مبل‌های چوبی نه چندان سبك و جانداری بخرید كه عمر زیادی هم دارند.

به «شكل» فضایی كه قرار است مبل‌ها را در آنجا بچینید، دقت کنید. مسلما وقتی دیواری یك‌تكه در خانه ندارید، نمی‌توانید به خرید مبل ال شكلی که چشم‌تان را گرفته فكر كنید. چندبار در ذهن‌تان مجسم كنید كه در كدام قسمت‌ خانه می‌خواهید مبل قرار دهید و كمی خلاقیت و تصورتان را به كار بگیرید تا شكل مبل مورد نیازتان را پیدا كنید.

رنگ مبل‌ها هم مثل جنس‌شان باید برای‌تان مهم باشد. رنگ مبل‌ها را می‌توانید با رنگ دیوار پشت‌شان، با رنگ پرده‌های خانه یا با رنگی كه برای دكوراسیون كلی خانه انتخاب كرده‌اید، ست كنید. لازم نیست خانه‌تان یك‌رنگ باشد؛ پس در انتخاب رنگ مبل هم خلاقیت به خرج دهید. درباره هماهنگی رنگ‌ها با هم كمی مطالعه كنید تا خوش‌‌رنگ‌ترین مبل به خانه‌تان بیاید.

وقت خرید مبل با در نظر گرفتن همه نكات قبل، ‌حتما روی مبل بنشینید و ‌فنرهای نشیمنگاه آن را تست كنید. نشیمنگاه مبل نباید آنقدر سفت باشد كه چوب و فنر زیر آن را حس كنید و نه آنقدر نرم كه جای بدن‌تان در آن فروبرود و باقی بماند. به فضای پشت مبل دست بزنید تا توخالی نباشد. به شكل دوخت نوارها و درز تشك‌های مبل هم دقت كنید تا تمیز دوخته شده و چسب خورده باشند. حواس‌تان به روكش مبل‌ها هم باشد؛ روكش‌هایی با جنس نامرغوب زود ساییده می‌شوند و از بین می‌روند.

بعد از خرید
تمیز كردن مبل‌ها بعد از خرید و استفاده از آنها مهم‌ترین موضوعی است كه درگیرتان می‌کند. اگر هنگام خرید از فروشنده نپرسیده‌اید جنس پارچه رومبلی‌تان چیست و چطور باید لكه‌های روی آن را پاك كنید، بدون مطلع شدن از این موضوع هیچ لكه‌ای روی مبل‌تان را با هیچ شوینده و لكه‌بری پاك نكنید. استفاده از یك لكه‌بر قوی ممكن است رنگ پارچه مبل‌تان را از بین ببرد یا لكه بعد از خیس شدن پررنگ‌تر شود. سعی كنید هر لكه روی مبل را بلافاصله بعد از ایجاد شدن و قبل از استفاده از هر لكه‌بری با آب سرد و دستمال تمیز پاك كنید.

اگر مبل‌های‌تان روكش پارچه‌ای دارند با جاروبرقی و اگر روكش چرم دارند با یك دستمال تمیز با فاصله زمانی كم گردگیری كنید. خاك و دوده‌ای كه روی همه وسایل خانه می‌نشیند، می‌تواند رویه مبل‌های‌تان را به سرعت كدر و بدرنگ كند.

اگر روكش مبل‌تان چرم است، هر چند وقت یك‌بار با واكس مخصوص رویه آن را واكس بزنید تا همیشه براق و نرم بمانند.

دسته و بدنه مبل‌های چوبی را با دستمال خیس گردگیری نكنید چون نم و رطوبت عمر مبل‌های چوبی را كم می‌كند.

اگر می‌خواهید مبل‌های‌تان را خودتان بشویید از بخارشوی با بخار نه چندان زیاد استفاده كنید. اگر بخارشوی ندارید با آب ولرم و شامپو فرش و با استفاده از یك تكه ابر حجیم آنها را بشویید. در هر دو روش حواس‌تان باشد مبل‌ها خیس نشوند. وقت شستن با شامپو فرش نگذارید كف درون پارچه مبل باقی بماند وگرنه ممكن است مبل‌تان تغییر رنگ و فرم بدهد.

از كجا بخریم؟
اگر برای خرید مبل محدودیت زمانی ندارید، نمایشگاه بین‌المللی مبل یكی از فرصت‌ها و مكان‌های خوب برای خرید است. اگر قبل از خرید بدانید چه مبلی نیاز دارید، ‌می‌توانید در نمایشگاه‌ بین‌المللی یا فصلی خرید خوبی داشته باشید. برندهای معتبر معمولا در نمایشگاه‌های معتبر شركت می‌كنند و حتی به مشتریانی كه در زمان و مكان نمایشگاه خرید می‌كنند، تخفیف‌های ویژه هم می‌دهند.

مطمئنا خرید اینترنتی یك مبل، كار عاقلانه‌ای نیست و البته تا امروز هم سایت یا فروشگاه اینترنتی ای در ایران راه‌اندازی نشده كه بتوانید با چند كلیك از آن مبل بخرید اما اكثر برندهای معتبر سایت‌هایی دارند كه می‌توانید با دیدن مدل‌ها در سایت، خرید آسان‌تری داشته باشید.

نئوكلاسیك مدل ویكتوریا با پارچه ترك؛ ۷ نفره

نکاتی برای خرید انواع مبلمان راحتی

نكته كاربردی: این سبك مبل مناسب خانه‌هایی است كه دكوراسیون كلاسیك مدل قرن هجدهم یا نوزدهم اروپا را دارند. اگر چنین حال و هوایی در خانه‌تان ندارید، خرید چنین مبلی را به‌ شما توصیه نمی‌كنیم؛ مگر اینكه بخواهید با یك كنسول و آینه، ساعت پاندولی بلند، لوستر كریستال و وسایلی از این دست، سبك دكوراسیون خانه‌تان را به كلی تغییر دهید.

كاناپه؛ دو نفره

نکاتی برای خرید انواع مبلمان راحتی

نكته كاربردی: این مدل مبل مناسب خانه‌هایی است كه فضای نشیمن‌شان برای مبل‌های تك فضای كافی داشته باشد. پیشنهاد می‌كنیم این مبل را در مقابل تك دیواری بگذارید كه رنگ متفاوتی با دیوارهای دیگر دارد؛ این‌طوری یك فضای دومی در اتاق نشیمن‌تان درست می‌كنید؛ فضایی كه می‌تواند با یك میز كوچك یا یك باكس چندطبقه برای كتاب‌ها یا مجله‌هایی كه در حال خواندنش هستید، كمی شخصی‌تر از قسمت‌های دیگر اتاق نشیمن شود.

مبل ال با روكش چرم؛ ۷ نفره

نکاتی برای خرید انواع مبلمان راحتی

نكته كاربردی: معمولا آنهایی كه اهل ریسك هستند، سراغ چنین رنگ‌هایی می‌روند اما یادتان باشد تركیب رنگ قرمز با آبی فیروزه‌ای اینقدر فضای نشیمن را زیبا می‌كند كه دل‌تان نمی‌خواهد از روی مبل بلند شوید! این رنگ برای خانه‌هایی كه نشیمن كوچكی دارند هم بسیار مناسب است چون فضای خانه را بزرگ‌تر از حد معمولش نشان می‌دهد و باعث دلباز شدن آن می‌شود.

مبل راحتی مدرن ، تمام پارچه؛ ۷ نفره

نکاتی برای خرید انواع مبلمان راحتی

نكته كاربردی: کرم مایل به خردلی از آن رنگ‌هایی است كه خیلی كم در طراحی دكوراسیون خانه استفاده می‌شود. اگر رنگ دیوارهای‌تان به صورت كلاسیك كرم‌رنگ است، می‌توانید این رنگ را برای مبلمان خانه‌تان انتخاب كنید. چند كوسن زرد و نارنجی هم فضای خانه‌تان را حسابی پاییزی می‌كند. می‌توانید رنگ مبل‌تان را هم با رنگ كفپوش خانه‌تان ست كنید. از آنجایی كه معمولا كفپوش‌ها رنگ‌های طرح چوب دارند، این رنگ برای مبلمان بسیار مناسب است.

مبل راحتی تركیب چرم و پارچه؛ ۷ نفره

نکاتی برای خرید انواع مبلمان راحتی

نكته كاربردی: پارچه مبل كرم‌رنگ بهتر است بافت‌دار باشد. این رنگ هم جزء رنگ‌های پرطرفدار مبلمان در ایران است و هم جزء انتخاب‌هایی با سلیقه‌ كلاسیك. این رنگ برای مبلمان‌هایی با طرح‌های سنتی و مدرن مناسب است. رنگ كرم را می‌توانید با رنگ‌های تند و تیزی مانند قرمز یا رنگ‌های خنثی ای مانند آبی تیره یا خاكستری و مشكی تركیب كنید.

مبل كلاسیك زارا با پارچه نانو و ضدلك؛ ۷ نفره

نکاتی برای خرید انواع مبلمان راحتی

نكته كاربردی: كمتر كسی سراغ انتخاب مبل‌هایی با پارچه‌های راه‌راه می‌رود اما خوبی این طرح‌ها این است كه هم تا حد زیادی تك هستند و هم در كمتر خانه‌ای پیدا می‌شوند؛ حتی می‌توانید این طرح را به صورت مبل تك در كنار مبلمان‌تان ست كنید. اما اگر كل مبل‌های‌تان را از این طرح انتخاب می‌كنید، می‌توانید سراغ پرده‌هایی با زمینه‌های راه‌راه بروید یا یكی از رنگ‌های موجود در مبل را برای رنگ غالب پرده انتخاب كنید. می‌بینید با انتخاب این مبلمان دست‌تان برای انتخاب رنگ پرده به شدت باز است.

مبل راحتی چوب و پارچه؛ ۷ نفره

نکاتی برای خرید انواع مبلمان راحتی

نكته كاربردی: مبل‌های راحتی فضای صمیمانه‌ای را برای خانه‌تان به وجود می‌آورند. رنگ خاكستری روشن یا فیلی هم برای مبل راحتی انتخاب خوبی است؛ مخصوصا اگر بخواهید مبلمان‌تان تركیبی از چوب و پارچه باشد چون رنگ چوب، رنگ خاكستری روشن را خنثی می‌كند.

مبل اكتورپ آیكیا؛ 3 نفره

نکاتی برای خرید انواع مبلمان راحتی

نكته كاربردی: خوبی مبل سفید این است كه هیچ وقت از مد نمی‌افتد. جدای از این می‌توانید هر رنگ دیگری را با این رنگ مبلمان ست كنید.

مبل راحتی چوب و پارچه؛ ۵ نفره

نکاتی برای خرید انواع مبلمان راحتی

نكته كاربردی: رنگ‌هایی كه به نظر محدود‌كننده هستند و نمی‌دانیم چطور می‌شود آنها را با رنگ‌های دیگر ست كرد، معمولا در جنس چرم خیلی انعطاف‌پذیری خودشان را نشان می‌دهند. درست مانند رنگ قهوه‌ای كه به سختی برای مبلمان خانه انتخاب می‌شود. اما رنگ قهوه‌ای به خاطر خنثی بودنش به‌راحتی با رنگ‌های پاییزی یا طرح‌های شطرنجی سیاه و سفید ست می‌شود. یادتان باشد این رنگ برای اتاق‌های نشیمن كوچك چندان جالب نیست چون فضای اتاق را كوچك‌تر یا دست‌كم به همان اندازه‌ای كه هست، نشان می‌دهد.

مبل تختخواب شو؛ دونفره

نکاتی برای خرید انواع مبلمان راحتی

نكته كاربردی: مبل تختخواب شو برای خانه‌های نقلی ما كه ممكن است هرزگاهی ‌مهمان‌هایی برای شب ماندن در خانه‌مان داریم، بسیار كاربرد دارد. اما باید یادتان باشد كه به خاطر دومنظوره بودن این مبل‌ها باید در انتخاب جنس‌شان بسیار دقیق باشید؛ اول اینكه روكش مبل بهتر است به‌راحتی دربیاید و قابل شست‌وشو باشد و نكته دوم بررسی اسكلت اصلی مبل‌های تختخواب‌شوست. اگر قرار است مبل روزی حداقل دو بار باز و بسته شود، بدنه آن باید به‌قدری مقاوم و محكم باشد كه بتوان مدت زیادی از آن استفاده كرد. بهترین اسكلت‌ مبل‌های تختخواب‌شو از جنس فلز است.

مبل ال با روكش پارچه؛ ۷ نفره

نکاتی برای خرید انواع مبلمان راحتی

نكته كاربردی: خوبی مبل ال این است كه می‌شود تكه‌های آن را به‌راحتی جدا كرد و هر چند وقت یك‌بار تغییر دكوراسیون اساسی در فضای نشیمن خانه ترتیب داد. رنگ خاكستری تیره هم همیشه از رنگ‌های پرطرفدار مبلمان بوده است. می‌توانید با یك پارچه گلدوزی شده زردرنگ یا كوسن‌های قرمز یك كنتراست فوق‌العاده ایجاد كنید.

منبع : مجله منزل / bartarinha.ir

منبع مطلب :

http://www.jazzaab.ir/


تاریخ : شنبه 21 آذر 1394 | 08:30 ب.ظ | نویسنده : میهن بلاگ 39 | نظرات